Malatya da1930/1940 larda Seyyar satıcı, Kör HafızGerçekten Kördü  Malatya sokakların dolaşıp satış                      yapardı;Eşeğinin üzerine iki taraflı yüklediği tezgahı vardı.Vitrin biçiminde ön tarafı camla kaplıydı . Elfeneri Krem iyne iplik kuka Kına çakmak ayna.çakı,tarak,kemik tarak tığ şiş sabun çivit,ustura vs sattığı mallardı ,Sokağa girdiğini:
 Attaar gidiyooo
  Attaar gidiyooo..
diye bağırmasından anlalardık ,bi koşu sokağa çıkar komşular alışverişi ni yaparken biz doyulmaz  bir zevkle ne var neler satıyor diye merkebin etrafında dolaşıp dururduk. Kör Hafız ,Mahellenin kadınlarını, seslerinden, hiç yanılmadan isimleriyle tanırdı Öyleki Tannıyamazsa sen yeni mi geldin diye sorup öğrenirdi,özelliklerinden biride sen geçen geldiğimde çivit istemiştin kalmamıştı istermisin derdi.(bilmeyenler için hatırlatayım çivit Bayaz çamaşırların suyuna katılır onlara hafif uçuk mavi renk verirdi) Kör hafızın eşeğide uysaldı sanki,gidilecek yolları  o tayin ediyor ,Hafızda bağırarak geldiğini ilan ediyordu ,uyum içinde çalışıyorlardı. Aslında kadınların o tarihlerde yalnız başların çarşı pazar dolaşması hoş karşılanmazdı  Satıcının kör olması hanım müşterilerin de tercihiy di.
Fotoğraf:Yaşlı satıcı
: www.istanbulstories.com

Reklamlar

1 Yorum

Filed under anı, Malatya, Resimler

One response to “Malatya da1930/1940 larda Seyyar satıcı, Kör Hafız

  1. mehmet necati ışık

    Attar gidiyoooInneler,iplıkler, tokalar,hamam tasları filketeler,taraklar….. Attar gidiyoo! diye bağırırdı. Tabi sandıklarındaki diğer satılık mallardan bazılarının isimlerini de bu bağırıştaki listesine eklediği muhakkaktır, ama hangileridir, tam hatırlayamıyorum. Nur içinde yat Kör Hafız. Bizi en mutlu zamanlarımıza, çocukluk yıllarına götürdüğün için…..Mehmet N. ışık

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s